Tek dostu Erdoğan mı kaldı

Geçtiğimiz ay Polonya’da gerçekleşen seçimlerde 2015 yılından beri ülkeyi yöneten Jaroslaw Kaczynski liderliğindeki muhafazakâr milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) iktidarı kaybetti. Polonya’daki bu değişiklik sonrası Macaristan ile ilişkileri de eskisi gibi olmadı.

Seçimlere kadar Macaristan’ın müttefiki olan Polonya, Vistül kıyısında demokratik muhalefetten oluşan bir hükümetin kurulmasının ardından artık Budapeşte’nin azılı düşmanı oldu.

Polonya’nın günlük gazetesi “Rzeczpospolita”, Macaristan’ın AB içinde tamamen izolasyon riskiyle karşı karşıya olduğunu kaleme aldı.

Polonya ile Macaristan arasındaki ilişkiler, Polonya demokratik muhalefetinin 15 Ekim’deki zaferinden önce bozulmaya başlamıştı.

2015’ten 2023’e kadar iktidarda olan ulusal muhafazakar parti PİS lideri Kaczynski’ye Orban’ın muhalefeti yenmesine yardımcı olan Macar şirket tarafından tavsiye verilirdi.

Hükümet değişikliğine kadar her durumda, müttefik olan Polonya ile Budapeşte hükümeti karşı karşıya geldi. Viktor Orban’ın bu konuda hiçbir yanılsaması yok.

Orban, Avrupa Parlamentosu’nun en büyük grubu içerisinde kendisine yıllarca hoşgörü gösteren Angela Merkel’in politikalarından da koptu. Bu durumda tek dostu Erdoğan kaldı.

Orban Türkiye’deki seçimlerle ilgili görüşlerini açıklarken “Sayın Erdoğan’ın tekrar başkanlığa seçilmesiyle sırtımızdan büyük bir yük kalktı. Erdoğan’ın tekrar seçilmesini dilemekle kalmadık. Samimi söylüyorum, Tanrı’ya şükür Erdoğan kazandı. Onun kazanması için çok dua ettim” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x