Hükümete Yakın Avukatın Sorgusunda ‘Patron Kim’ Tartışması, Ev Hapsi Şartı İle Serbest Kaldı

Geçen yıl çıkarılan ve ‘sansür yasası’ olarak da bilinen düzenleme bu kez hükümet yakın bir isme uzandı. İstanbul 2 Nolu Baro’ya üye Avukat Eyyup Akıncı, geçen 16 Ekim’de Küçükçekmece Adliyesi’ne ilişkin bir tweet attı. Av. Akıncı, anılan adliyede bir dizi dosyaya ilişkin iddialarını paylaştı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Av. Akıncı’nın paylaştığı mesaja ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi yayma’ suçlaması ile soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Av. Akıncı dün adliyeye götürüldü. Savcılık sorgusu 3 saat süren Av. Akıncı’ya, paylaştığı mesajın muhatapları soruldu.

SORGUDAKİ GERGİNLİK TUTANAKTA

Soruşturmayı yürüten savcı ile, gerek Akıncı, gerek bu kişinin avukatları arasında yaşanan gerginlik 7 sayfalık tutanağa da yansıdı. Halktv.com.tr’nin edindiği savcılık sorgusuna göre, savcı ile avukatlar arasındaki gerilim zaman zaman seslerin yükselmesine de neden oldu. Av. Akıncı’nın ifadesinin, başlangıçta ayakta alınması da tartışma konusu oldu.

SAVCIDAN ‘PATRON BENİM’ ÇIKIŞI

İfade esnasında, Avukat Sinan İnel’in Akıncı’nın kulağına eğilerek konuşmasının usule aykırı olduğunu belirten savcıya, Av. İnel “Ben müvekkilimle görüşürüm. Ben hukuk konuşuyorum. Siz bana sesinizin yükseltemezsiniz. Hukuksuzluk yapıyorsunuz” sözleri ile tepki gösterdi. Sorguyu yapan savcı ise, Av. İnel’in bu sözlerine “Bu dosyanın patronu benim. Özel görüşmeyi bu şekilde benim huzurumda bu şekilde yapamazsınız” karşılığını verdi.

SORGUSU 3 SAAT SÜRDÜ

Bir süre sonra, oturması sağlanan Akıncı, ‘rüşvet’ iddialarının hem avukat meslektaşları hem de müvekkilleri tarafından kendisine sıklıkla aktarıldığını, ancak herhangi bir isim vermeyeceğini söyledi. 3 saatlik savcılık sorgusu sonrası, Av. Akıncı, adli kontrol şartı ile mahkemeye sevk edildi.

‘EV HAPSİ KARARI’ VERİLDİ

Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorguya Akıncı’nın yanı sıra 5 avukat daha katıldı. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Arife Gökkaya Dinç “Buradaki soruşturma ile aslında tüm avukatlar zarar görmekte” dedi. Sorgu sonrası hakimlik, savcılığın talebi yönünde karar verdi. Av. Akıncı, ‘ev hapsi’ ve ‘yurtdışına çıkış yasağı’ şartı ile serbest bırakıldı. Hakimlik kararına,

Bu arada, Hizbullah davalarında yargılanan sanıklarının davalarına da bakan Av. Eyyup Akıncı, 6 yaşında nikahı kıyılan ‘H. K. G.’ davasında da sanıkların avukatlığını üstlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x