Gazze’deki hastane saldırısından kurtulanlar anlattı: ‘Bu, tüm katliamları aştı’

Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlenen ve 500’den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıdan kurtulanlar yaşadıklarını anlattı. Saldırıdan yaralı kurtulanlardan 20 yaşındaki Kerim El Baltacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in günlerdir tüm mahalleleri yerle bir eden şiddetli hava saldırılarının ardından ailesiyle Er Rimal mahallesinden çıkarak bu hastaneye gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

‘ÖNCE YANAN BALONLARI, SONRA FÜZELERİ GÖRDÜK’

Baltacı, yaşadıklarına ilişkin “Hastanenin avlusundaydık, gökyüzünden yanan balonların ardından da füzelerin düştüğünü gördük. Yangın vardı, insanlar yanıyordu. Ağaçlar yanıp insanların üzerine düşüyordu” diye konuştu. Baltacı, kendisinin aldığı yara sonrası bilincini kaybettiğini ve gözlerini hastanede açtığını aktardı. Filistinli genç, İsrail’in her şeyi hedef alan aralıksız saldırıları nedeniyle Gazze’de güvenli bir yer olmadığını vurguladı.

‘BARBARCA BİR EYLEM’

Flistinli 71 yaşındaki Azzam Hamdan ise olanları, “Başımıza gelen, tüm katliamları; Nazizm’i aşan barbarca bir eylem” sözleriyle ifade etti. Dün geceki saldırı sonrası yaralanan ve şu anda tedavi gören Hamdan, saldırı anında yaşadığı şoku şöyle anlattı: “Güvenli şekilde oturuyorduk. Bir anda ortamıza füze düştü. Yara aldım, hiçbir şey göremez oldum. Eşim bilincini kaybetti, ona yardım edemiyordum. İnsanlar parçalandı, cesetler yandı.”

‘İNSANLAR, BEBEKLER, YAŞLILAR, ÇOCUKLAR… HEPSİ GİTTİ’

Saldırıda yaralanan Muhammed Hamdan ise hastane olması nedeniyle bölgeye saldırı beklemediklerini söyledi. Hamdan, “Bizim başımıza ilk kez geldi. Savaşın başladığı günden beri dün ilk defa aileler, insanlar, bebekler, yaşlılar ve küçük çocuklar tümüyle gitti” dedi. Kendisine iki şarapnel isabet ettiğini, birinin boynuna isabet ettiğini kaydeden Hamdan, küçük bir kız çocuğu da kafasına camlar düşmüş halde gördüğünü anlattı. Hamdan, “Bahçede oyun oynayan çocuklar, oyuncaklarla oynayanlar, havaya fırlayıp düştüler. Ben onları kendi ellerimle kaldırdım ve dışarı çıkardım. Onları ben kaldırıp dışarı çıkardım” diye konuştu.

‘TÜM DUYARLI, ÖZGÜR İNSANLAR TEPKİ GÖSTERDİ’

Filistinli bir doktor ise hastanenin hastalara hizmet ettiğini ve insanlık için barış mesajı taşıdığını ifade etti. Buranın İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları sırasındaki bombardımandan kaçan binlerce insana sığınma yeri olduğunu, güvenli sığınma yeri arayarak bölgeye gelen yaklaşık 3 bin insanı barındırdığını kaydeden Filistinli doktor, “Ancak maalesef hain eller, bütün sınırları ve mantığı aşarak masumları, çocukları ve kadınları hedef aldı” dedi.

Hastanenin yıllardır halka hizmet verdiğine dikkati çeken ve tesiste ‘aranan kimsenin’ olmadığını söyleyen Filistinli doktor, şöyle devam etti: “Bu suça, dünyadaki tüm özgürler ve duyarlı insanların karşı çıkması gerekiyor. Hedef alınan bu çocukları görsün, kadınları görsün. Bu, dünyaya duyurulması gereken bir mesajdır. Bu mesajın duyarlı her bir kişiye ulaşması gerekiyor. Ulaşsın ki dün katliamın yaşandığı bu mekanla ilgili görüşünü ortaya koysun. O katliam dünyanın ve tüm duyarlı özgür insanların tepkisini aldı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x