Powell’ın sunumu, Çin’in uyarıları, Meta’da işten çıkarma dalgası – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in bir sonraki politika toplantısından önceki son büyük çıkışı ile ABD ekonomisinin durumu hakkında sunum yapacak. Xi Jinping ve Dışişleri Bakanı, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşmeye hazırlanırken Almanya’nın, Huawei ve ZTE’yi 5G ağının bazı bölümlerinden yasaklamaya hazırlandığı bildirildi. Meta’nın, son işten çıkarmanın üzerinden daha dört ay geçmemişken yeni bir büyük işten çıkarma turuna hazırlandığı söyleniyor. Avustralya küresel faiz artırımı trendini sürdürürken Çin’den gelen zayıf ticaret verilerinin, Suudi Arabistan’ın fiyat artışını dengelemesinin ardından petrol fiyatları en yüksek seviyelerinden geriledi.

7 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell Kongre’de

Fed politikasına ilişkin piyasa beklentilerinin, Fed’in resmi yönlendirmelerinden giderek daha keskin bir şekilde ayrıştığı bir dönemde Fed Başkanı Jerome Powell, sunum için Kongre’ye gidiyor.

İma edilen ileriye dönük oranlar, piyasanın şu anda %5,5 civarında bir nihai Fed fon oranı beklediğini gösterirken Fed’in “noktasal grafiği”, oranların %5,25’te zirve yapabileceğine işaret ediyor. Bir dizi Fed yetkilisi, piyasanın haklı olduğunu düşündüklerini belirtti, bu nedenle odak noktası, Powell’ın bu görüşü destekleyip desteklemeyeceği olacak.

Powell’ın TSİ 18.00’de konuşmaya başlaması bekleniyor.

2. Çin, ABD öncülüğündeki baskıya karşı ateş püskürüyor

Çin, çatışmaya yol açacağını söylediği “topyekûn kuşatma, çevreleme ve bastırma” politikası nedeniyle ABD’ye ateş püskürdü.

Hem Devlet Başkanı Xi Jinping hem de Dışişleri Bakanı Qin Yang, ayrı ayrı düzenledikleri etkinliklerde ABD’yi eleştiri yağmuruna tutarken ABD’nin, müttefiklerini Çin’e karşı rehavetten kurtarma çabaları da giderek güç kazanıyor gibi görünüyor: Reuters’in haberine göre Almanya, telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi Huawei ve telekomünikasyon şirketi ZTE’yi (HK:0763), 5G ağının bazı bölümlerinden men etmeye hazırlanırken Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin’in Kanada seçimlerine müdahale ettiği iddialarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatılması talimatı verdi.

Tayvan Başbakanı Tsai Ing-wen‘in, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy‘yi kendisiyle Tayvan yerine ABD’de görüşmeye ikna etmesi, söylemlerin düşmanca eylemlere dönüşebileceğine dair korkuların altını çizdi. McCarthy’nin selefi Nancy Pelosi‘nin geçen yıl yaptığı ziyaret, Pekin’i kızdırmıştı.

3. Hisse senetleri Powell’ın konuşması öncesinde düşüşe geçti; Meta işten çıkarma fikrini tekrar düşünebilir

ABD borsaları, Jerome Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi önünde yapacağı konuşma öncesinde beklemede.

Dow Jones %0,1’den daha az yükselirken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,3 artış gösterdi.

Bloomberg’in, kârlılığı yeniden sağlamak amacıyla iş gücünün %13’ünü azaltmasının üzerinden dört ay bile geçmemişken bir büyük işten çıkarma turu daha planladığını bildirmesinin ardından piyasa öncesinde Meta Platforms (NASDAQ:META) hisseleri yükseldi ve Nasdaq vadeli işlemlerine destek oldu.

Dick’s Sporting Goods (NYSE:DKS) piyasa öncesinin kazanç listesinde başı çekerken siber güvenlik uzmanı CrowdStrike (NASDAQ:CRWD), kapanıştan sonra rapor verevek en büyük isim. Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg (CSE:CARLa), genel müdürünün istifa edeceğini açıklamasının ardından Kopenhag’da düşüşte.

4. Avustralya yeniden faiz artırdı, Avrupa verileri yukarı yönlü sürpriz yaptı

Diğer merkez bankalarının da ekonomilerinin kış boyunca beklenenden daha iyi bir performans göstermesine karşılık verdiğine dair göstergeler mevcut.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu (MPC) üyesi Catherine Mann – kuşkusuz MPC’nin daha şahin üyelerinden – İngiltere’de, korkulduğu gibi enerji konusunda acil bir durum olmadan geçen bir kışın ardından aksiyonun devam etmesi için tekrar baskı yaptı.

Öte yandan İngiltere’de konut fiyatları aylık düşüş serisini kırdı. Euro Bölgesi’nde Almanya, Ocak ayı için beklenenden daha güçlü imalat siparişleri bildirdi ve Aralık ayı verilerini, daha büyük bir artış gösterecek şekilde revize etti. İspanya’da endüstriyel üretim de yukarı yönlü sürpriz yaptı. Ancak günün en önemli haberi, Fransa’daki büyük grev dalgası oldu.

Bu arada Avustralya Merkez Bankası (RBA), nakit faizini 25 baz puan artırarak son 10 yılın en yüksek seviyesi olan %3,6’ya yükseltti ancak piyasa, RBA’nın faiz artırımına ara verebileceğini düşündüğünden Avustralya doları değer kaybetti.

5. Petrol, Çin’in zayıf ticaret verileri üzerine düştü; API raporu bekleniyor

Çin’den gelen ticaret verilerinin, ithalatın beklentilerin altında kaldığını ve 2023’ün ilk iki ayında bir önceki yıla göre %1,3 düştüğünü göstermesinin ardından ham petrol fiyatları, gecenin en yüksek seviyelerinden geriledi.

WTI %0,7 düşüşle 79,92, Brent %0,7 düşüşle 85,61 dolardan işlem gördü.

Fiyatlar daha önce, Suudi Arabistan’ın Nisan ayı için resmi satış fiyatlarını yaklaşık 50 sent artırmasına tepki olarak yükselmişti. Bu hareket; devam eden toparlanmanın, yıl boyunca piyasayı kademeli olarak sıkılaştıracağına ve fiyatları daha da yukarı çekeceğine olan güveni yansıtıyor.

ABD stok verileri her zamanki TSİ 00.30’da Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak. Analistler, yurt içi stoklarda son dönemde görülen artışlarda bir duraklama bekliyor.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir