Milli Gazete öyle bir manşet attı ki: Aman ortağınız Davutoğlu görmesin

Milli Gazete, bugünkü sayısında “BRICS Dolara karşı” manşeti attı. Milli Gazete’nin manşetine taşıdığı haber, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderlerinin, geçen hafta Johannesburg’da düzenlenen bir zirvede İran ile Arjantin’in yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Etiyopya ve Mısır’ı da kulübe davet etmesiydi. Ancak haberde dikkat çekilen nokta, Güney Afrika’da düzenlenen zirvede BRICS’in dolara karşı ortak para birimi arayışı oldu.

Milli Gazete’nin attığı manşetin içeriği şöyle:

ABD’nin önde gelen yüksek eğitim kurumlarından Columbia Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Jeffrey Sachs, Sputnik’e yaptığı açıklamada, BRICS’in dolara karşı dayanıklı alternatifler oluşturabileceğini ve Amerikan para biriminin dünyadaki hâkimiyetini sona erdirebileceğini söyledi. ABD GSYİH’sı ve ABD ticaretinin dünyadaki payının azalması göz önüne alındığında bu sürecin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Sachs, ‘Gerçekten de doların dünyadaki baskın ve hâkim küresel para birimi rolü son bulacak’ dedi.”

Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete’nin, bugünkü manşetinin dikkat çekme nedeni ise, Ahmet Davutoğlu’nun, Dışişleri Bakanlığı döneminde Amerikancı politika izlemiş olması. Bunun yanında ittifak ortağı olan Saadet Partisi, Milli Görüş çizgisinde.

Saadet Partisi’nin Milli Görüş çizgisinde olması ve Gelecek Partisinin de Amerikancı çizgide olması kafaları karıştırdı.

Milli Gazete’nin manşeti, Amerikan yanlısı politikalarıyla bilinen Ahmet Davutoğlu ile Anti Amerikancı politika sergileyen Temel Karamollaoğlu’nu karşı karşıya getireceğe benziyor.

İKİ PARTİNİN İTTİFAKI

CHP listelerinden 2023 Genel Seçimlerine katılan Gelecek Partisi ile Saadet Partisi, 6 Temmuz 2023’te Saadet Partisi çatısı altında TBMM’de ortak bir grup kuruldu. Her bir partinin 10’ar milletvekili bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x