Borsa istanbul VİOP güne yüzde 0.3 yükselişle başladı

Ekim vadeli endeks kontratı, açılış seansında önceki normal seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 8.977,00 seviyesinden işlem gördü. Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 2,5 altında 8.946,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında 8.961,00 puan oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, dün ABD’de açıklanan verilerin iş gücü piyasasına ilişkin “soğuma” sinyalleri vermesinin ardından risk iştahının arttığını belirterek, yarın ülkede açıklanacak istihdam raporunun iş gücü piyasasına daha fazla ışık tutması ve bunun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) atacağı adımlarda belirleyici olacağının öngörüldüğünü bildirdi. ADP özel sektör istihdamının beklentilerin altında kalması ve ISM hizmet sektörü (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) PMI’ın bu yılın en düşük seviyesine gerilemesinin iş gücü piyasasında soğumaya işaret ettiğini hatırlatan analistler, yarın açıklanacak tarım dışı istihdam rakamlarının da eylülde işe alımların yavaşladığını göstermesinin beklendiğini ifade etti.

Öte yandan, dün Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,6’dan 3,7’ye yükseltti. Ayrıca, dün Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, sermayesinin tamamı dolaylı olarak Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ’ye ait olan Sabancı Renewables’ın, ABD’nin Teksas eyaletinde 232 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali ve 60 megavat kapasiteli enerji depolama tesisi yatırımından oluşan Oriana Solar LLC’nin yüzde 100 hissesini satın aldığı bildirildi.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de dış ticaret açığı ve haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini, teknik açıdan endeks kontratında 9.000 ve 9.100 seviyelerinin direnç, 8.900 ve 8.800 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x